#2016-11-08 01:13:57 

malakrolowa

Użytkownik

Posty: 84

Skąd: Ameryka

Wiek: 34

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, na czym polega dokładnie ograniczenie władzy rodzicielskiej?? Co trzeba zrobić, aby tę władzę rodzicielską ograniczyć? Ojciec dzieci odwiedza je raz na 3-4 miesiące, nie płaci alimentów już od roku. Jest zobojętniały, nie interesuje się tym, co się u dzieci dzieje. Rozstaliśmy się, ponieważ partner był alkoholikiem, często wracał pijany, awanturował się i był agresywny. Wszystkie decyzje związane z dziećmi podejmuję ja, oczywiście mieszakają ze mną itp. Czy na tej podstawie sąd może ograniczyć mu prawa do dzieci? Nie jesteśmy po ślubie, mam nadzieję, że to w jakiś sposób ułatwia sprawę.
#2016-11-08 03:30:05 

Siostrzyczka

Użytkownik

Posty: 78

Skąd: Cieszyn

Wiek: 31

Dołączam się do pytania. Też bardzo poważnie myśle o podjęciu podobnego kroku. Mój partner (wcześniej idealny, „do rany przyłóż” chłopak) niewiele po urodzeniu dziecka – o które nota bene bardzo się staraliśmy – zmienił się nie do poznania. Wciąż wychodzi, wraca nocami bardzo pijany, wiem, ze zdarza mu się brać narkotyki. Podejrzewam też, że mnue zdradza. Jak wygląda taka sprawa o ograniczenie wladzy rodzicielskiej?
#2016-11-08 06:25:43 

Monka

Użytkownik

Posty: 67

Skąd: Dębica

Wiek: 25

Witam serdecznie. Drogie Panie, ograniczenie władzy rodzicielskiej jest możliwe w dwóch sytuacjach. Po pierwsze – w związku z rozłączeniem rodziców, po drugie – w związku z zagrożeniem dobra dziecka. Pierwsza sytuacja dotyczy powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając ją drugiemu. Zakres praw i obowiązków zostaje dokładnie określony przez sąd. W różnych sytuacjach różnie to wygląda. W niektórych przypadkach rodzic z ograniczoną władzą może decydować o przyszłości dziecka, innym razem może nie mieć takiego prawa itp. Sytuacja druga ma miejsce wtedy, gdy dobro dziecka jest ewidentnie zagrożone. Oznacza to, że interesy osobiste oraz majątkowe dziecka zostają naruszone. W takiej sytuacji sąd może skierować rodziców do specjalistów zajmujących się terapią rodzinną lub inną pomocą z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń, poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego i wiele innych. Każda z Pań ma duże szanse na to, że są ograniczy władzę rodzicielską ojcom dzieci. Należy złożyć odpowiedni wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej do wydziału rodzinnego sądu rejonowego w miejscu zamieszkania dziecka. Wniosek też składany jest przez jednego z dwóch rodziców. Sąd może także wszcząć postępowanie sądowe z urzędu – wtedy rodzice mogą zgłosić dowody – fakty, opinie, świadkowie. Wniosek może być złożony osobiście lub poprzez pełnomocnika – warto wtedy skorzystać z pomocy rzetelnego, polecanego prawnika. Co również istotne – złożenie takiego wniosku nie wymaga uiszczenia opłaty sądowej, nie trzeba za niego płacić.
#2016-11-08 07:42:24 

Siostrzyczka

Użytkownik

Posty: 78

Skąd: Cieszyn

Wiek: 31

Bardzo przydatne informacje! Dziękujęmy!
#2016-11-08 09:50:20 

Armata

Użytkownik

Posty: 59

Skąd: Bytom

Wiek: 29

A jest jeszcze kwestia kontaktu z dzieckiem przy ograniczaniu władzy rodzicielskiej. Zazwyczaj jest tak, że dziecko zostaje u jednego z rodziców. Generalnie sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem rodzice powinni ustalić wspólnie – doświadczenie uczy, że nie zawsze tak jest i trudno dojśc do porozumienia i tę kwestię musi wtedy rozstrzygnąć sąd. Sąd może na przykład zakazać spotykania się z dzieckiem. W moim przypadku skończyło się na tym, że ojciec dziecka ma całkowity zakaz spotykania się z dzieckiem przy zachowaniu możliwości porozumiewania się na odległość. Jeżeli Wy uważacie, że kontakt ojca z dzieckiem poważnie narusza dobro dziecka, możecie wnieść o całkowity zakaz kontaktu – tutaj jednak trzeba się trochę bardziej postarać (ojciec musiałby bić dzieci, namawiać do nierządu itp..) Zawsze trzeba mieć na uwadze dobro dziecka, przede wszystkim! W obu przedstawionych sprawach zachowanie ojca dziecka można interpretować jako zachowanie, ktore zagraża dobru małoletnim. Skłonność do nadużywania alkoholu i używek oraz brak zainteresowania dzieckiem na pewno wplynie na decyzję sądu. Powodzenia!
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015